Słoneczna Załoga

O słoneczną przyszłość Ziemi!

Czy działasz na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych?

TAK!

Czy chcesz odejścia od paliw kopalnych jako podstawowych źródeł energii?

TAK!!

Czy chcesz, żeby OZE, w tym fotowoltaika, zajęły należne im miejsce w infrastrukturze energetycznej ludzkości?

TAAAK!!!

Czy Twoja codzienna praca zarobkowa przybliża nas w sposób praktyczny do tego celu?

Oooops… Niekoniecznie.

Teraz możesz to zmienić. Dołącz do Słonecznej Załogi!

W Polsce rośnie zapotrzebowanie na małe i średnie instalacje fotowoltaiczne. Potężne pieniądze publiczne i prywatne w najbliższych latach przeznaczane będą na podniesienie udziału energii słonecznej w miksie energetycznym w kraju.
Przez najbliższe kilka miesięcy głównym ograniczeniem będzie brak wykwalifikowanych ludzi, potrafiących montować takie instalacje. Firmy instalacyjne rosną jak grzyby po deszczu, a pracowników przybywa powoli.

To jest szansa dla Słonecznej Załogi. To jest szansa dla Ciebie. I to jest szansa dla Ziemi.

Dołącz do nas. Naucz się budować instalacje słoneczne. Skończ z McPracą i zacznij się utrzymywać z tego, w co wierzysz: z budowania przyszłości bez paliw kopalnych. Chcemy stworzyć nieduże zespoły przeszkolonych osób, które będą budowały instalacje słoneczne. Najpierw jako najemni pracownicy firm zewnętrznych. Potem gdy zdobędziemy doświadczenie i reputację, będziemy już działać niezależnie, jako samodzielna niekapitalistyczna firma — kooperatywa fotowoltaiczna. 

Jak to ma działać?

  • Dobieramy się w małe (4-5 osób) brygady, które planują ze sobą pracować przez dłuższy czas. Wszystkie te zespoły razem tworzą Słoneczną Załogę.
  • Wszyscy wspólnie zdobywamy pieniądze na konieczne wyposażenie, szkolenia i certyfikaty, wspólnie jedziemy na szkolenia i wspólnie szukamy pracy.
  • Początkowe nakłady pokryjemy, zdobywając finansowanie solidarnościowe od pokrewnych nam ideowo grup i osób, a także poprzez otwarty crowdfunding.

Trzymamy się podstawowych zasad:

Zero lipy. Wykonujemy pracę na najwyższym poziomie, żebyśmy się nią zawsze mogli pochwalić. To jest nasz obowiązek wobec Ziemi i wobec Załogi.

Pracujemy razem. Brygada zawsze zatrudnia się jako całość, dzieląc się pracą i dochodami według ustalonych wewnętrznie zasad.

Pomagamy sobie nawzajem. Każdy zespół może poprosić o pomoc innych z Załogi i tę pomoc dostanie. Solidarność naszą siłą.

Rozwijamy się. Fotowoltaika to dopiero początek. Będziemy uczyć się nowych technologii i uruchamiać nowe działania, żeby produkcja energii wokół nas była coraz czystsza.

Słoneczna Załoga rządzi się sama. Jak w każdej kooperatywie: nie ma tu szefów, nie ma pakietów kontrolnych. Jeden człowiek, jeden głos. Funkcje są przydzielane przez zgromadzenie Załogi zgodnie z bieżącymi potrzebami i nie dają żadnej dodatkowej władzy. Zgromadzenie jest jedyną stałą władzą. Każda brygada także działa jak mała kooperatywa — ustala sobie wewnętrzne zasady działania.

Co w tym dobrego?

Dla Ciebie: dobra praca, zgodna z ideałami opieki nad Ziemią i klimatem, wśród ludzi kierujących się tymi samymi wartościami.

Dla innych: nie tylko więcej fotowoltaiki, ale też więcej ludzi, którzy potrafią takie instalacje zbudować, utrzymać w ruchu i naprawić w razie potrzeby — niekoniecznie za milion monet.

Dla Ziemi: no, to chyba wszyscy wiemy…

Jak możesz dołączyć?

Jeśli chcesz z nami pracować, wystarczy Twoje zaangażowanie i wytrwałość. Reszty się nauczysz „w trakcie”. Przyjdź na spotkanie otwarte TePeWu (informacja tutaj) i porozmawiaj z nami. Jeśli jesteś zbyt daleko, odezwij się online — może już są na Twoim terenie chętni do tworzenia Słonecznego Zespołu?

Jeśli chcesz pomóc Załodze, szkoląc ludzi, wesprzeć nas finansowo (szkolenia, certyfikaty, wyposażenie i inne koszty trzeba jakoś pokryć), zatrudnić Słoneczną Brygadę, lub jakoś inaczej poprzeć naszą inicjatywę, odezwij się do grupy inicjatywnej.

Czy ktoś już to wypróbował?

Tak. Pół wieku temu w ten sposób odtwarzano wycięte rabunkowo lasy Oregonu. Tu możesz o tym poczytać.

Dołącz do Załogi.

Zbudujmy razem słoneczną przyszłość Ziemi!